RadcaPrawnyWielkopolski.pl
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu
             
STRONA GŁÓWNA DODAJ KANCELARIĘ O SERWISIE O OIRP MEDIA O SERWISIE KONTAKT POMOC

Kryteria wyszukiwania

Nazwisko, nazwa, miasto, ulica


Wybierz miasto:


Wybierz dzielnicę:


Wybierz ulicę:


Wybierz zakres prawa:Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu


Po wieloletnich staraniach środowiska prawnego z dniem 1 października 1982 roku weszła w życie ustawa o radcach prawnych (Dz. U. Nr 19, poz. 145 z późn. zm. ), która określiła zasady wykonywania zawodu radcy prawnego i działania samorządu radców prawnych. Powstała Krajowa Izba Radców Prawnych, a w skład Krajowej Rady Radców Prawnych weszli przedstawiciele 19 okręgowych samorządów radców prawnych – Okręgowych Izb Radców Prawnych.

Pierwsze Zgromadzenie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu odbyło się w dniach 26 maja 1983 roku i 24 czerwca 1983 roku, na którym dokonano wyborów organów samorządu radców prawnych – I kadencji (1983 – 1987). Wybrana Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu, a szczególnie jej dziekan Edmund Alexiewicz, rozpoczęła starania o przydział siedziby dla organizowanej izby, co nie było sprawą łatwą gdyż na kupno lokalu nie posiadano żadnych funduszy. Pomoc okazał Prezes Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu, który przydzielił w swojej siedzibie przy aleji Marcinkowskiego 32 w Poznaniu dwa pokoje na tymczasową siedzibę OIRP.

W tak szacownym miejscu Izba rozpoczęła działalność organizacyjną i programową dla 1140 radców prawnych Poznania i Wielkopolski. Przystąpiono m.in. do szkolenia aplikantów radcowskich nadal jednak pod kierownictwem Państwowego Arbitrażu Gospodarczego. Sytuację zmieniła ustawa z 1989 roku o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz. U. Nr 33, poz. 175), która znowelizowała ustawę o radcach prawnych i dokonała zmian m.in. dotyczących aplikacji radcowskiej, likwidując Państwowy Arbitraż Gospodarczy. Wtedy OIRP skupiła się na organizacji szkoleń aplikantów radcowskich co nie było sprawą łatwą z powodu braku własnych sal wykładowych. Z pomocą przyszli Wojewodowie Poznańscy udostępniając sale w gmachu Urzędu Wojewódzkiego na prowadzenie szkoleń dla aplikantów radcowskich, na zgromadzenia radców prawnych oraz egzaminy radcowskie. Dzięki odpowiednim warunkom lokalowym – szkolenia aplikantów radcowskich przebiegały prawidłowo i zgodnie z programami zajęć.

Praca społeczna licznych radców prawnych, działających w samorządzie oraz gromadzone oszczędności z aplikacji i składek członkowskich – pozwoliły Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu na kupno w czerwcu 1993 roku własnej siedziby w Poznaniu przy ulicy Strzeleckiej 48 A. W 2002 roku Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu postanowiła kupić nową siedzibę o znacznie większym metrażu dla działalności szkoleniowej aplikantów radcowskich i radców prawnych w Poznaniu przy ulicy Chwaliszewo 69, w której OIRP działa do dziś.

2009-2019 © Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu. Wykonanie: Help System.