RadcaPrawnyWielkopolski.pl
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu
             
STRONA GŁÓWNA DODAJ KANCELARIĘ O SERWISIE O OIRP MEDIA O SERWISIE KONTAKT POMOC

Kryteria wyszukiwania

Nazwisko, nazwa, miasto, ulica


Wybierz miasto:


Wybierz dzielnicę:


Wybierz ulicę:


Wybierz zakres prawa:Niebieski Parasol


Przeprowadzone na zlecenie Krajowej Rady Radców Prawnych, w dniach 2-5 kwietnia 2009 roku, badanie TNS OBOP na reprezentacyjnej grupie respondentów wykazało, że poziom świadomości Polaków na temat wymiaru sprawiedliwości jest niski. Dlatego Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu aktywnie włączyła się w organizację akcji „Niebieski Parasol”.

Akcja miała zwrócić uwagę na problemy prawa oraz pomóc ludziom w obronie ich praw. KRRP zaapelowała do prawników, samorządów prawniczych, kancelarii, organizacji pozarządowych do świadczenia pomocy prawnej pro bono w ramach ogólnopolskiego tygodnia porad prawnych. Działania pro bono skierowane zostały głównie do osób ubogich, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i żyjących na marginesie społeczeństwa.

W dniach od 20 do 25 kwietnia 2009 roku w całej Polsce udzielane były bezpłatne porady prawne organizowane przez Okręgowe Izby. W Poznaniu projekt „Niebieski Parasol” zakończył się sukcesem. Akcja stała się okazją do przeprowadzenia szerszej kampanii informacyjno-promocyjnej podkreślającej charakter zawodu prawnika jako zawodu pożytku publicznego. Odbyła się konferencja prasowa z udziałem dziekan Krystyny Babiak i członka Prezydium – mec. Witolda Kostulaka., rzecznika prasowego Stefana Jakubowicza i mecenas Krystyny Mikołajczak, która od lat zajmuje się bezpłatnym poradnictwem prawnym w Izbie. Konferencja adresowana była do dziennikarzy poznańskiej prasy oraz telewizji. Ponadto dziekan Krystyna Babiak udzieliła wywiadów w telewizjach WTK, TVP3, TV POLSAT i TV Biznes. Ukazały się informacje w Głosie Wlkp i dzienniku FAKT. Na słupach reklamowych ukazały się plakaty wydane przez KRRP informujące o ogólnopolskiej akcji.

W Poznaniu z porad prawnych skorzystało w ciągu tygodnia 250 obywateli. Porad udzielało 18 mecenasów i 28 aplikantów. Radcowie udzielili najwięcej porad kobietom (60%) oraz emerytom i rencistom (49,7%). Dla prawie 70% osób był to pierwsza porada prawna. Radcowie i aplikanci udzielili porad z zakresu prawa mieszkaniowego(29%), spadkowego (17,6%) rodzinnego (13%) i prawa pracy (12%). Zdecydowana większość osób (90,2%) była zdania, że uzyskana porada rozwiąże ich problemy prawne. A 99% osób dobrze oceniło zaangażowanie radców w akcję i wszystkie uznały akcję za bardzo potrzebną.

Były także inne uwagi. Zachęcano prawników do częstszej organizacji akcje i wprowadzenia jej cykliczności, zaangażowania zdecydowanie więcej prawników, wprowadzenia rejestracje na godziny, skrócenia oczekiwania w kolejkach, wprowadzenia systemu zapisów i specjalizacji porad. Proponowano także, aby nic nie zmieniać, ale organizować akcję za drobną opłatą.

Prezydium OIRP w Poznaniu opowiada się za wprowadzeniem do kalendarza usług Izby stałych bezpłatnych porad prawnych dla osób gorzej sytuowanych.
2009-2019 © Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu. Wykonanie: Help System.